Kultura japońska

syshi - tradycjyjna potrawa japońskaKultura japońska dla wielu z nas to egzotyczne japońskie stroje, zachowania grzecznościowe oraz kuchnia z najpopularniejszym w Polsce sushi.

W Łodzi, tylko uczniowie naszych kursów języka japońskiego mają możliwość doświadczyć tego w oryginale. Organizujemy bowiem przy współudziale  Fundacji Ai integracyjne spotkania, podczas których nasi kursanci zapoznają się z różnymi aspektami kultury japońskiej. Zajrzyj do naszej Galerii; zdjęcia pokazują różnorodność atrakcji. W obecnej sytuacji ( covid-19) zajęcia tylko w plenerze, a więc uzależnione od pogody.

Poniżej kilka faktów z najnowszej historii naszych spotkań:

W ferie (styczeń 2020) warsztaty:

  • ubierania stroju japońskiego z pamiątkowymi zdjęciami
  •  kimono japońskie + pamiątkowe zdjęcia
  • warsztaty drzeworytu japońskiego:
  • kaligrafia japońska

Spotkania z kulturą japońską w grudniu 2019 odbyły się po raz pierwszy w dodatkowej lokalizacji – na Dąbrowie – ul. Wyższa 31.

 

 

 

 

 

 

Najciekawsze karty na 2020 – Rok Szczura wybrane z ponad 100 różnych prac.

 

Wśród  atrakcji mamy od 2013 warsztaty rysunku mangowego:

Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier 2013 w Atlas Arenie zorganizowaliśmy lekcje próbne z rysunku mangowego, które poprowadziła P.Dorota Synak .Na zakończenie roku 2013 odbyły się warsztaty w grupach – dla początkujących i już rysujących,bałwanek mangowo

 

czego rezultatem były karty w stylu mangowym.

 

 

 

 

W 2017 podobne warsztaty poprowadził pan Dawid z Gdańska. W grupach dla początkujących wszyscy chcieli się nauczyć rysować mangowe oczy, a zaawansowani  rysowali m.in. strefy światła i  cienia, proporcje, emocje.

 

 

 

 

 

W 2018 roku znów przyjechała do nas p. Dorota Synak.

W styczniu 2020 udało nam się zaprosić do Łodzi rysowniczkę mangową z Tokyo – p. Ryuko Iwabuchi.

Co roku w grudniu przeprowadzamy konkurs na kartkę noworoczną po japońsku. Poniżej wyróżnione prace (z różnych lat) z różnych grup wiekowych i karta z życzeniami od P. Miho.Kartka noworoczna pani Miho

2018 – Rok Psa. Spośród prac wyróżnionych po spotkaniach grudniowych 2017r. dodatkowo nagrodziliśmy jeszcze jedną.

 

 

 

 

 

2019 to był Rok Dzika. Pomysły na kartę noworoczną / świąteczną są coraz to ciekawsze, dlatego zaczęliśmy wyróżniać nie jedną, bo to zbyt trudne, ale po 5 – 10 prac najlepszych oraz dodatkowo do 60  kompozycji z charakterem. 

W ferie zimowe odbywają się nie tylko kursy kaligrafii japońskiej. 

SONY DSC

Są też inne warsztaty (np. kanzashi, origami – lalka japońska, malowanie na kubkach, kulinarne)

Podczas warsztatów ubierania tradycyjnych strojów japońskich uczestnikom robimy pamiątkowe zdjęcia.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

Kultura japońska ma coraz więcej fanów, dlatego  od 2014 roku działa Fundacja Ai, której głównym celem jest stworzenie przestrzeni w stylizacji japońskiej z regularnymi warsztatami, pokazami, spotkaniami dla wszystkich miłośników kultury krajów Dalekiego Wschodu. Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony Fundacji oraz fanpage’a na Facebooku.

Taką przestrzeń ( z ogrodem japońskim) tworzymy na Dąbrowie.