Kultura japońska dla wielu z nas to egzotyczne japońskie stroje, zachowania grzecznościowe oraz kuchnia z najpopularniejszym w Polsce sushi.
W Łodzi, tylko uczniowie naszych kursów języka japońskiego mają możliwość doświadczyć tego w oryginale. Organizujemy bowiem przy współudziale Fundacji Ai integracyjne spotkania, podczas których nasi kursanci zapoznają się z różnymi aspektami kultury japońskiej. Zajrzyj do naszej Galerii; zdjęcia pokazują różnorodność atrakcji.
Poniżej kilka faktów z historii naszych spotkań ( z uwagi na przebudowę strony wkrótce uzupełnimy tę zakładkę o wydarzenia z ostatnich lat):
Ferie (styczeń 2020) warsztaty:
- ubierania stroju japońskiego z pamiątkowymi zdjęciami
- kimono japońskie + pamiątkowe zdjęcia
- warsztaty drzeworytu japońskiego:
- kaligrafia japońska
Najciekawsze karty na 2020 – Rok Szczura wybrane z ponad 100 różnych prac.
Wśród atrakcji mamy od 2013 warsztaty rysunku mangowego:
Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier 2013 w Atlas Arenie zorganizowaliśmy lekcje próbne z rysunku mangowego, które poprowadziła P.Dorota Synak .Na zakończenie roku 2013 odbyły się warsztaty w grupach – dla początkujących i już rysujących,
czego rezultatem były karty w stylu mangowym.
W 2017 podobne warsztaty poprowadził pan Dawid z Gdańska. W grupach dla początkujących wszyscy chcieli się nauczyć rysować mangowe oczy, a zaawansowani rysowali m.in. strefy światła i cienia, proporcje, emocje.
W 2018 roku znów przyjechała do nas p. Dorota Synak.
W styczniu 2020 udało nam się zaprosić do Łodzi rysowniczkę mangową z Tokyo – p. Ryuko Iwabuchi.
Co roku w grudniu przeprowadzamy konkurs na kartkę noworoczną po japońsku. Poniżej wyróżnione prace (z różnych lat) z różnych grup wiekowych i karta z życzeniami od P. Miho.
2018 – Rok Psa. Spośród prac wyróżnionych po spotkaniach grudniowych 2017r. dodatkowo nagrodziliśmy jeszcze jedną.
2019 to był Rok Dzika. Pomysły na kartę noworoczną / świąteczną są coraz to ciekawsze, dlatego zaczęliśmy wyróżniać nie jedną, bo to zbyt trudne, ale po 5 – 10 prac najlepszych oraz dodatkowo do 60 kompozycji z charakterem.
W ferie zimowe odbywają się nie tylko kursy kaligrafii japońskiej.
Są też inne warsztaty (np. kanzashi, origami – lalka japońska, malowanie na kubkach, kulinarne).
Podczas warsztatów ubierania tradycyjnych strojów japońskich uczestnikom robimy pamiątkowe zdjęcia.
Kultura japońska ma coraz więcej fanów, dlatego od 2014 roku działa Fundacja Ai, której głównym celem jest stworzenie przestrzeni w stylizacji japońskiej z regularnymi warsztatami, pokazami, spotkaniami dla wszystkich miłośników kultury krajów Dalekiego Wschodu. Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony Fundacji oraz fanpage’a na Facebooku.