Język japoński

 

Język japoński jest językiem nr 1  w naszym centrum. Nauczamy go w Łodzi już trzynaście lat. Kursy języka  japońskiego mają różną intensywność i są prowadzone z podziałem na grupy wiekowe oraz na różnych poziomach zaawansowania.

Nasze lektorki mają  wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języka,  wysokie kwalifikacje, są po kilkuletnim pobycie w Japonii / szkoleniach metodycznych  (także w Japonii). Program  realizujemy  na podstawie podręczników oraz materiałów autorskich:  dla dorosłych i starszej młodzieży – Minna no Nihongo oraz Genki, dla młodszej młodzieży – Daichi; dla  dzieci – Kodomo.

Grupy na nowy rok szkolny 2021/22 dla początkujących i kontynuujących będą miały grafik ustalony we wrześniu. Planujemy powrócić do nauczania stacjonarnego, ale tryb zdalny też będzie obowiązywał (zachowamy go dla osób spoza Łodzi i czasowo niedysponowanych do przyjazdu na lekcje).  

Rejestracja na kursy przez formularz w zakładce *Zapisy* prowadzi do wygenerowania propozycji umowy ze szczegółami kwot i terminów wpłat zajęć.         W wakacje będziemy prowadzić kursy dla początkujących, szczegóły w  Aktualnościach.

Osoby dopisujące się   do grup w ciągu roku, płacą tylko za zajęcia od dnia zgłoszenia się na naukę. Zakwalifikowanie się do grupy o poziomie wyższym, niż początkujący, poprzedza rozmowa z lektorem w celu weryfikacji poziomu wiedzy. W przypadku stwierdzenia różnic programowych zapewniamy  lekcje wyrównujące. 

Oprócz zajęć grupowych oferujemy także lekcje indywidualne, choć ilość wolnych terminów jest bardzo ograniczona.

Cena kursów zależy od ilości godzin lekcyjnych w roku szkolnym, terminów wpłat oraz ilości osób w grupie; obejmuje również materiały dydaktyczne oraz spotkania z kulturą japońską. (Zdjęcia w Galerii).  Płatność za rok nauki: jednorazowa (z rabatem) lub ratalna; na konto Centrum językowego (nr konta w zakładce KONTAKT) lub  gotówką w sekretariacie.

Grupy języka japońskiego  – rok szkolny 2021/22

Poziom początkujący (poziom 0)

Kurs dla początkujących jest przeznaczony dla osób, które zaczynają naukę lub same próbowały się uczyć podstaw języka japońskiego. Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń przewidujemy utworzenie kilku grup równoległych, dostosowanych najczęściej do wieku: do lat 10, dla uczniów w wieku 10-12 lat, 13-15 lat, 16 + i grupy dla dorosłych.

Jeśli jednak nie masz pewności co wybrać – pytaj w sekretariacie, zadzwoń lub wyślij zapytanie o interesujący Cię kurs np. z formularza

 Kontynuacja nauki

Jeśli znasz japońską hiraganę, możesz zostać zakwalifikowany/a do grupy języka japońskiego, w której będziesz kontynuować naukę.

O interesujące Cię szczegóły pytaj w sekretariacie lub napisz, odpowiemy na Twój mail.

Jeśli jesteś zainteresowany konkretną oferta, wypełnij formularz zgłoszeniowy w celu zapisania się. Dane posłużą tylko do rejestracji, zawarcia umowy i realizacji kursu językowego.

Jeśli uczyłaś/uczyłeś się języka japońskiego przynajmniej rok, a nie jesteś uczniem naszego Centrum, zgłoś się na bezpłatną weryfikację poziomu wiedzy. Z uwagi na duże zainteresowanie pytaj o wolne miejsca w grupach na różnych poziomach.

Osoby, które chcą się przygotować do egzaminu JPLT organizowanego przez Ambasadę Japońską, proszone są o zgłoszenie, bo tworzymy odrębne grupy.

REKRUTACJA TRWA CAŁY ROK – o wolnych miejscach i nowych grupach czytaj także w AKTUALNOŚCIACH.

Certyfikaty z języka japońskiego (JPLT/Nihongo Noriyoku Shiken)

Kursy języka japońskiego prowadzone w naszym centrum językowym stwarzają możliwość zdawania egzaminów organizowanych przez Ambasadę Japonii w Polsce.

Najbliższy termin egzaminu na wszystkich poziomach zaawansowania  – 4 lipca 2021. 

Egzamin odbywa się w Warszawie, ul.Wawelska 46 (budynek VII LO).

Dla poziomów N3, N4 i N5 (najniższy poziom) egzamin będzie podzielony na trzy części: (1) Znajomość języka (słownictwo), (2) Znajomość języka (gramatyka) i Rozumienie czytanego tekstu, oraz (3) Rozumienie ze słuchu. (Uwaga: Nagranie odtwarzane jest tylko raz!!)

Jak podaje organizator, godziny egzaminów są następujące:

Poziom Zbiórka uczestników Znajomość języka (słownictwo/gramatyka), Rozumienie czytanego tekstu Rozumienie ze słuchu
Poziom N1 12:00 12:30 ~ 14:20
(110 minut)
15:00 ~ 16:00
(60 minut)
Poziom N2 12:00 12:30 ~ 14:15
(105 minut)
15:00 ~ 15:50
(50 minut)
Poziom Zbiórka uczestników Znajomość języka (słownictwo) Znajomość języka (gramatyka), Rozumienie czytanego tekstu Rozumienie ze słuchu
Poziom N3 12:00 12:30 ~ 13:00
(30 minut)
13:20 ~ 14:30
(70 minut)
15:00 ~ 15:40
(40 minut)
Poziom N4 12:00 12:30 ~ 13:00
(30 minut)
13:20 ~ 14:20
(60 minut)
15:00 ~ 15:35
(35 minut)
Poziom N5 12:00 12:30 ~ 12:55
(25 minut)
13:25 ~ 14:15
(50 minut)
14:45~ 15:15
(30 minut)

Przykładowe zadania egzaminacyjne oraz możliwość sprawdzenia wyników online znajdziecie na stronie www.jlpt.jp. By zobaczyć rezultat po zdawanym egzaminie konieczny jest numer rejestracyjny zamieszczony na zaświadczeniu rejestracyjnym oraz indywidualny kod,  składający się z ośmiu cyfr.

Konkursy ogólnopolskie

konkurs krasomówczy z języka japońskiegoW naszym Centrum Językowym przygotowujemy uczniów  do różnych konkursów ogólnopolskich organizowanych przez Ambasadę Japonii w Polsce.

Nagrodą główną jest zazwyczaj wakacyjny wyjazd do Japonii.

Zachęcamy gimnazjalistów do rozpoczęcia nauki języka japońskiego, by móc w wieku licealnym skorzystać np. z oferty konkursu krasomówczego dla LO, organizowanego corocznie na wiosnę.

Osiągnięcia naszej  kadry uczącej, przy sumiennym podejściu uczniów i ich pasji zgłębiania języka japońskiego, to licznie zdawane egzaminy certyfikujące oraz zakwalifikowanie się naszych kursantów do czołówki najlepiej znających język japoński w Polsce w różnych przedziałach wiekowych.

W 13-letniej historii naszego Centrum mamy wiele sukcesów: 9 maja 2013 w Warszawie odbył się konkurs dla dorosłych, którzy w ostatnich 5-ciu latach lub w ogóle nie byli w Japonii. Nasza uczennica znalazła się w pierwszej piątce najlepiej mówiących po japońsku w Polsce. Z około 100 uczestników, tylko 5 osób z max. ilością (100%) punktów przeszło do ustnego etapu. 4 z nich to studentki Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Warszawskiego (poziom magisterski i licencjacki). Aneta, choć najmłodsza z piątki (wtedy 20-letnia) nie ustępowała pozostałym wiedzą. Naukę języka japońskiego rozpoczęła w naszym Centrum w wieku 14 lat. Jej pracowitość i systematyczność w zgłębianiu wiedzy pod okiem nauczycieli z naszej placówki pozwoliły jej osiągnąć tak wysoki poziom i biegłość w posługiwaniu się językiem japońskim. Od września 2015 roku do kwietnia 2016 uczestniczyła w półrocznym kursie metodycznym przeznaczonym dla nauczycieli języka japońskiego z całego świata. Reprezentowała Polskę. Otrzymała certyfikat z najwyższymi notami. (patrz -załączony skan certyfikatu)Aneta certyfik

Posiadanie certyfikatu z języka japońskiego jest wysoko punktowane np. wśród pracodawców, a także często jest kartą przetargową, gdzie wszyscy  pozostali mają bardzo dobre świadectwa szkolne. Przekonała się o tym np. Julia, która dostała stypendium do elitarnego liceum w Wielkiej Brytanii, a następnie otrzymała stypendium na Harvard, a to dzięki temu, że pozostali kandydaci nie mieli tak unikalnego hobby, jak nauka  języka japońskiego.

Jeśli masz podobne aspiracje – czekamy na Ciebie!